Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

MARAŞDER GENEL BAŞKANLIĞIMARAŞDER GENEL BAŞKANLIĞI
Tel:0212 524 46 46Tel:0212 524 46 46
Faks:0212 621 99 44Faks:0212 621 99 44
infoinfo
@@
marasder.orgmarasder.org

Kahramanmaraş
Dernek Logosu Dernek Logosu


Sol Reklam Sol Reklam

İletişimİletişim Formu Formuinfo@marasder.org
Kaydol
E-Bülten E-Bülten

K.MaraşK.Maraş Canlı İzle Canlı İzle
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın

İLÇEMİZİ TANIYALIM

ÇAĞLAYANCERİT

TARİHİ

İlçenin ilk kuruluş yeri bugünkü ilçe merkezinin kuzeyinde bulunan "Pamuk" denilen yerdir. Eski yapılarda kullanılan çok büyük ağaçların, evlerin yakınında olduğu için ya da temel kazıları sırasında kesildiği anlaşılmaktadır. Buda bize ilçe merkezinin kurulduğu yerin ormanlık olduğunu göstermektedir. Ancak doğal kaynak sularının burada olması yerleşim yerinin buraya taşınmasına neden olmuştur. İlçenin adını, Oğuzların "Ceritoğullar" kolundan aldığı sanılmaktadır. Bir rivayete görede 12 yüzyılda Cengİzhan´ın Anadolu´yu istila etmesi sırasında yerleşenlerin, akarsularının bol olmasından dolayı buraya Çağlayancerit dedikleri ifade edilmektedir. Küçükcerit, Yumaklıcerit köylerinin buradan gidenler tarafından kurulduğu bilinmektedir.

COĞRAFİ DURUMU

Çağlayancerit ilçesi; kuzeyde Elbistan, güneyde Pazarcık, doğuda Adıyaman ili, Gölbaşı ilçesi, batıda Kahramanmaraş ile çevrilidir. İlçenin kurulduğu yer çok dağlık bir arazi yapısına sahiptir. Tarıma elverişli ova ve düzlükler çok azdır. Çağlayancerit, merkez ilçenin kuzey doğusunda kalan Öksüz Dağı´nın kuzeyi ile Engizek Dağı´nın güneyinde kalan oldukça geniş bir vadide kurulmuştur. İlçe topraklarının yüzde 60´ı dağlık ve verimsiz alanlarla kaplıdır.

İKLİMİ

Yer yer Akdeniz ikliminin etkisinde kalmakla beraber karasal iklim hüküm sürer. Kışları oldukça soğuk ve yağışlıdır.

TURİZM FAALİYETLERİ

İlçe, genelde yayla özelliği gösterir. Ormanlar ve yeşil alanlar oldukça çoktur. Bunlar içerisinde piknik ve rekreasyon alanı olarak; Gözpınar ve Aksu gözü dikkat çeker. İlçe merkezindeki Büyük Cami tarihi bir özellik arzetmekle beraber ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir.

ULAŞIM

İlçe, il merkezine iki taraftan karayolu ile bağlanmaktadır. Doğu istikametinde izleyen yol, Çağlayancerit´ten Pazarcık ilçesine, daha sonra da Kahramanmaraş´a bağlanır ve uzaklığı 112 kilometredir. Sürekli çalışmaktadır. Batı yönündeki yol ise köylerin birbirlerine bağlanması ile il merkezine ulaşmaktadır. Çağlayancerit´ten sonra sırasıyla; Boyalı, Beşenli, Peynirdere, Yusufhacılı ve Dereköy´ü birleştiren yollar il merkezine 65 kilometredir. Bu yol kış aylarında zaman zaman kapanmaktadır.

ÇEVRE ÇEKİCİLİKLERİ

İlçenin doğal yapısı yayla özelliği göstermektedir. Su kenarları yeşil alanlar, halkın piknik ihtiyacını karşılayacak önemli yerleridir.

EKONOMİK VE SOSYAL YAPI

İlçenin ekonomik potansiyeli tarım ve hayvancılıktır. Arazinin dağlık olması hayvancılığı ön plana çıkarmaktadır. Vadi tabanları ve su kenarlarındaki arazilerde meyvecilik ve sebzecilik yapılır. İlçe nüfusunun önemli bir kısmı köylerde yaşamaktadır.Sayfa Üretim süresi :0,0234

90 212 524 46 46 © 1999 marasder.org
Kahramanmaraş Derneği (Maraşder) http://www.marasder.org

Tam Ekran