Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

MARAŞDER GENEL BAŞKANLIĞIMARAŞDER GENEL BAŞKANLIĞI
Tel:0212 524 46 46Tel:0212 524 46 46
Faks:0212 621 99 44Faks:0212 621 99 44
infoinfo
@@
marasder.orgmarasder.org

Kahramanmaraş
Dernek Logosu Dernek Logosu


Sol Reklam Sol Reklam

İletişimİletişim Formu Formuinfo@marasder.org
Kaydol
E-Bülten E-Bülten

K.MaraşK.Maraş Canlı İzle Canlı İzle
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın

KAHRAMANMARAŞIN UĞURLARI (ULUDAZ UĞUR BÖCEKLERİ MUCİZESİ)

 
 
Amanos Dağları’nın doğu uzantısında yer alan Çimen Dağı Uludaz Tepesi’nde konuşlanan yedi noktalı uğur böceğini görmek için Türkiye’nin değişik illerinden şehrimize gelen ve Kahramanmaraş’ta yaşayan ama Uğurları fotoğraflardan tanıyan katılımcılar araçlarla veya yaya olarak zirveye çıkıp uğurböceklerini görmek için akın ediyorlar.

Fotoğraf ve doğa sevdalıları 2280 metre rakımlı zirveye ulaştıklarında tüm yorgunluklarına rağmen dinlenmeden fotoğraf çekmeye başlıyorlar. Biraz rüzgârın biraz da zirvenin kayalık olması etkisiyle kayalıkların arasına saklanmış olan uğurböceklerini göremenin ve fotoğraflamanın o doyumsuz keyfini yaşıyorlar.
 
 
Uludaz’ın görüş mesafesi açık günlerde Kayseri Erciyes, Niğde Demirkazık gibi zirveleri bile çıplak gözle görmeye olanak sağlayan bir konumda olduğunu söylemek mümkün. Ancak Uludaz zirvesinde kimi zaman bulutların adeta bir deniz gibi doldurduğu vadinin üzerinden güneşin batışını izlemek bambaşka bir ayrıcalık.
 
 
 
 
Uludaz Zirvesine nasıl ulaşılır?
 
Kahramanmaraş şehir merkezinden Adana yolu istikameti üzeri 5 Km.den Sağ tarafta bulunan SIR BARAJI yolu istikametine girilir Aksu Çayı Köprüsünü 500 metre gecince yine sağ yola girilir(Dereboğazı,Hartlap,Kale,Sır Barajı yoluna) Dereboğazı Köyünden Yaya Tırmanmak için 22 Km.Sonra Dereboğazı köyüne Ulaşılır.Araçla gitmek ve eşsiz baraj ve doğa manzarasını seyretmek için aynı güzergahtan Sır Barajına kadar doğru gidiliryol üzerinde gececeğiniz yerleşim yerleri;Hartlap Köyüne girmeden Soldan devam,Karadere Kasabasının İçinden devam Harmancık,Yanıklı ve Sır Barajı Köyünden Küçük Sır Köyü yoluna girilecektir.Bu noktadan itibaren yerlilerden yardım alınız.
 
Kahramanmaraş Şehirlerası Otobüs Terminali Önünden Sır Barajı ve Küçük Sır Köyü minibüsleri ile Dereboğazı Köyü istikametinden ise Batı Kale ve Sır Barajı Koop. Minübusleri ile ulaşabilirsiniz.Zirveye gitmeden önce mutlaka Kadak Ekibinden bilgi alınız..
 
 
 
 

YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,375

90 212 524 46 46 © 1999 marasder.org
Kahramanmaraş Derneği (Maraşder) http://www.marasder.org

Tam Ekran