Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

MARAŞDER GENEL BAŞKANLIĞIMARAŞDER GENEL BAŞKANLIĞI
Tel:0212 524 46 46Tel:0212 524 46 46
Faks:0212 621 99 44Faks:0212 621 99 44
infoinfo
@@
marasder.orgmarasder.org

Kahramanmaraş
Dernek Logosu Dernek Logosu


Sol Reklam Sol Reklam

İletişimİletişim Formu Formuinfo@marasder.org
Kaydol
E-Bülten E-Bülten

K.MaraşK.Maraş Canlı İzle Canlı İzle
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın

Ahmet Şahin Araştırdı


defa gösterilmiştir
UĞUR BÖCEĞİ

Memleketimde, çok eskidendi, yaşım 7-8 daha. Köy de buğdaytarlalarında gezerken ya da hayvan otlatırken yaylalarda canım sıkılnca etrafımda olup biten her şeye dikkat eder, her şeyi iyice incelerdim. Her bitkiyi tektek elime alır her canlıyı uzaktan yakından gözlemlerdim. Karıncalarla oynar,uğur böceklerini uçururdum parmaklarımın ucundan.


Neden bilmiyorum ama en çok uğur böceğiyle oynamayı severdimonu avucumun ortasına koyup parmaklarımın ucundan uçururdum. Köy de yaşayanherkes yaz aylarında sık sık görmüşmüş ve uçurmuştur en az bir kere. Sarı vekırmızı renkli üzerinde siyak noktaları olan küçücük bir canlı. Ben en çokkırmızısını severdim. Onu uçurmayı çok seviyordum ama ellerimin arasına alıncaonu incitmekten o kadar korkardım ki yavaş yavaş elime alır çok hassas birşekilde bırakırdım avucuma. O avucumun ortasından parmaklarımın ucuna gelirkenkıl kadar ince ayaklarını elimde hissetmek ve parmağımın ucuna geldiğinde tamuçacakken kırmızı ve tandır ekmeği gibi sert,kırılgan ve gevrek kabuğununaltından siyak tül gibi kanatlarını titreterek çıkartması,uçmak içinhazırlanması o kadar hoşuma giderdi ki tarifi neredeyse imkansız. Uğurböceğiellerimden uçup mavi gökyüzünde kayboluncaya kadar izlerdim. Çoğu zaman arkasındankoşar tekrar yakalamaya çalışırdım. Her uçurduğum uğurböceğinin arkasından birdilek tutar bana uğur getirmesini isterdim.


Uçurduğum hiçbir uğur böceği bana uğur getirmedi belki amaçocukluğumun en güzel anılarından biri olarak kaldı. Çokca özlüyorum oyıllarımı tekrar yaşamak istiyorum aynı yaşta ve ayını tad da. Keşke diyorumşimdi keşke insanlar uçan bir uğurböceğinin arkasından o kaybolana kadargözlerini ondan alamayan çocuklar kadar masum ve tertemiz kalsaydı. Belki dedaha güzel bir yaşam sürerdi herkes, daha güzel ulurdu her şey. Kabul görürmübu dileğim bilmiyorum ama son bir dilek daha gönderiyorum uğurböceğiyle, yainsanlar birbirleriyle kardeşçe, arkadaşça, dostça yaşasın ya da bir daha kimseuğurböceğiyle kendini kandırmasın?


Not: uğur böceği, çekmesin kimse çileyi?

YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0312

90 212 524 46 46 © 1999 marasder.org
Kahramanmaraş Derneği (Maraşder) http://www.marasder.org

Tam Ekran