Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

MARAŞDER GENEL BAŞKANLIĞIMARAŞDER GENEL BAŞKANLIĞI
Tel:0212 524 46 46Tel:0212 524 46 46
Faks:0212 621 99 44Faks:0212 621 99 44
infoinfo
@@
marasder.orgmarasder.org

Kahramanmaraş
Dernek Logosu Dernek Logosu


Sol Reklam Sol Reklam

İletişimİletişim Formu Formuinfo@marasder.org
Kaydol
E-Bülten E-Bülten

K.MaraşK.Maraş Canlı İzle Canlı İzle
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın

ÇAĞATAY HAN KARADEMİR ARAŞTIRDI.

Çağatay Han Karademir Araştırdı.


defa gösterilmiştir
DEDEOĞLU KONAĞI

Kahramanmaraş Belediyesi, görkemli tarihi ve farklı kültür mozaiği ile görenleri kendine hayran bırakan Kahramanmaraş sınırları içerisindeki tarihi değerlere sahip çıkarak, bunların gelecek nesillerle ulaşmasını sağlıyor.


    İşte KahramanmaraşBelediyesi?nin bu kapsamda gerçekleştirdiği çalışmalardan biri de KurtuluşMahallesinde bulunan Dedeoğlu Konağı restorasyon çalışması? Konak 1985 yılındataşınmaz kültür varlığı olarak tescillendi. 2007 yılında gerçekleştirilenprotokolle Kahramanmaraş Belediyesi tarafından alındı.

KONAĞIN MİMARİ YAPISINADA GELECEK OLURSAK ŞÖYLE;

  Kahramanmaraşyenileme alanı sınırları içerisinde, Kurtuluş mahallesinde yer alan DedeoğluKonağı kent dokusunu oluşturan bir sivil mimarlık örneğidir. Yapının yapımyılına dair kesin bir bilgi içeren kitabe bulunmamasına karşın bulundurduğumimari özelliklerden, yapı malzemelerinden ve yapım tekniğinden yapım yılının 1900?lü yıllara dayandığı anlaşılmaktadır.


   Geçmişte hayat etrafında yapılaşmış yapı 3 katlıdır ve yapı zaman içerisinde mülkiyetlere ayrılmıştır. Osmanlı geleneksel konut mimarisinin tipik özelliklerini yansıtan konak dış sofalı köşklü ve eyvanlı plan tipine sahiptir. Yapı iki sokağa ve avluya cephe vermektedir. Yapı sokağa ve avluya açılan pencerelerle aydınlatılmaktadır. Yapı karma yapım tekniği ile inşa edilmiştir. Zemin ve birinci katın sokağa cephe veren kısımları kaba yonu taş duvar ile inşa edilmiştir.

YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0234

90 212 524 46 46 © 1999 marasder.org
Kahramanmaraş Derneği (Maraşder) http://www.marasder.org

Tam Ekran