Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

MARAŞDER GENEL BAŞKANLIĞIMARAŞDER GENEL BAŞKANLIĞI
Tel:0212 524 46 46Tel:0212 524 46 46
Faks:0212 621 99 44Faks:0212 621 99 44
infoinfo
@@
marasder.orgmarasder.org

Kahramanmaraş
Dernek Logosu Dernek Logosu


Sol Reklam Sol Reklam

İletişimİletişim Formu Formuinfo@marasder.org
Kaydol
E-Bülten E-Bülten

K.MaraşK.Maraş Canlı İzle Canlı İzle
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın

Murat Sarı Araştırdı.


defa gösterilmiştir
KAHRAMANMARAŞ VE DONDURMA

           Osmanlılardöneminde saraylarda "karsambaç" adı verilen bir yiyecek türü varmış.Bu yiyeceği yapmak  için, dağlarınpek güneş görmeyen yamaçlarında kuyular açılır ve bu kuyular kış mevsimindekarla  doldurularak saklanırmış. Yazın sıcak günlerinde,süt ve diğer çeşitli meyve suları bu karla karıştırılarak soğutulurmuş (buyöntem halen Kahramanmaraş'ta yapılmakta.) Daha sonra bu karışıma osıralarda Halep'ten gelen şekerde eklenmiş. Zaman zaman şekerin dışındapekmez ve balda katılmış.  

        Osmanlısaraylarına ve asil konaklarına yabani orkide (sahlep) satan Maraşlı Osman Ağa,yörede "cinsel gücü artırıcı" olarak bilinen bu içeceğinartanını bir gün saklamak için kara gömmüş. Ertesi günü baktığında,sahlebin kıvamındaki değişiklik dikkatini çekmiş. Süt, şeker ve sahlepkarışımının yoğunluk kazandığını ve sakız gibi uzadığını görmüş. Bu yenigıda maddesinin tadına bakan herkes pek çok sevmiş. Sahlepli karsambaçolarak başlayan bu gelişme üç kuşak sonra Maraş Dondurması olaraktanınmaya başlamış.

         Kahramanmaraş'ı çevreleyenAhırdağı'nın yamaçlarında özellikle kekik, keven gibi rayihalı otlarla beslenenkeçilerin sütünden, birinci kalite sahlepten üretilen bugünkü"Kahramanmaraş Dondurmasındaki" en büyük özellik sütün keçi sütüolmasından kaynaklanıyor. Ahırdağı yamaçlarında beslenen keçilerin sütüönce bir eksper tarafından kontrol ediliyor. Özellikle sütteki yağ oranınınbelirli bir yüzdenin altına düşmemesi gerekiyor. 90 derece sıcaklıktakaynatılan sütler, mikroorganizmalardan arındırılıyor. Daha sonra bu süteönce sahlep, ardında şeker katılıyor. İyice karıştırılan bu karışım, 6-8 saat dinlendirdiktensonra -6 derecede soğutulduktan sonra tüketime sunuluyor. Yapılanlaboratuvar çalışmaları "Kahramanmaraş Dövme Dondurması"nınA-B-C-D ve E grubu vitaminleri ile kalsiyum fosfor, magnezyum, sodyum,potasyum demir ve çinko gibi minerallerden oluştuğunukanıtlamıştır. "Kahramanmaraş Dövme Dondurması"nın (sade) 100gramında 135 mg kalsiyum, 115 mg fosfor, 100 mg. sodyum, 160 mg. potasyum,0,1 mg. demir minerali, 130 mg. A, 0,21 mg. E, 0,25 mg. B, ve 0,13 mg.diğer vitaminlerin olduğu belirlenmiştir

 KahramanmaraşDondurmasının halen A.B.D., Avustralya, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri,Bulgaristan, Çin, İngiltere, Güney Kore, S.Arabistan, Tunus, Yugoslavya,Kıbrıs, Mısır gibi ülkelerde tüketildiği gözlemlenmektedir.

www.irfando.com 'dan alıntıdır.

 

MURAT SARI

MARMARA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ


GÖNDERİLEN YORUMLARGÖNDERİLEN YORUMLAR

Ekleyen: YAVUZ MİSKİN 14 Kasım 2013, Perşembe 14:13
Dünyanın bir çok yerinde dondurma imalatı yapılmakta ve dünya piyasasına sunulmaktadır. Ancak Maraş dondurmasının özelliğini ve rayihasını hiçbir dondurma verememektedir. Tabi bunun çeşitli sebepleri vardır. Daha fazla bilgi edinmek için: (http://www.maraspazar.com/default.asp?kategori-1-DONDURMA.html)
YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0527

90 212 524 46 46 © 1999 marasder.org
Kahramanmaraş Derneği (Maraşder) http://www.marasder.org

Tam Ekran